Bugun...

facebook-paylasBir İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) öğrencisinden işsizlik ve gelecek
Tarih: 25-02-2018 16:00:00 Güncelleme: 25-02-2018 16:00:00


Sizlerle '' işsizlik ve gelecek ile ilgili düşüncelerimi köşe yazımda paylaşacağım.

Bakmayın bir taraftan faiz, diğer taraftan doların gündemin başköşesini işgal ettiğine.  Aslında Türkiye’nin çığ gibi büyüyen işsizlik sorunu var.  İİBF mezunu binlerce genç, yani üniversiteden mezun olmak, iş aramak, beklemek hiç biri yetmiyor. İş olmadığı sürece hiçbiri iş arayanın derdine derman olmuyor.

 

 

Bu durumda da özel sektör dışında devletin kamu kurumlarına yaptığı atamalar ayrı bir önem taşıyor. İşte tamda bu noktada İİBF mezunları kendilerine büyük haksızlık yapıldığını öne sürüyor.

 

Bakın ne diyorlar: “İİBF kamunun memur ihtiyacını karşılamak ve devlet-vatandaş ilişkisini en iyi şekilde yürütecek kişileri yetiştirmek için kurulmuştur. İİBF günümüzde;        1 milyon 494 bin 441 öğrencisi bulunan, yılda 107 bin 573 kişinin kayıt yaptırdığı bir fakülte haline gelmiştir.

 

 Yarım milyona yakın mezunuyla mağduriyet giderek büyümektedir’’ İİBF mezunundaki sayı ile açılan kadro sayısı arasındaki uçurum 400 binlik talebe karşılık KPSS'ye göre atanan yıllık sadece yüzde 1 veya 2'lik kadronun yetersizliği ortadadır.

 

Mezun olan öğrenciler ile kadrolarda olan bu uçurum gibi farktan dolayı bu bölümleri okuyan 1 buçuk milyona yakın öğrencilerin gelecek hakkında kuşkuları ve bu bölümleri okurken ki akıllarında oluşan sorular ‘zaten okul bittikten sonra bizden bir şey olmayacak?’ veya ‘boşuna okuyoruz’, İİBF zaman kaybı gibi şeyler her İİBF öğrencisinin aklından geçmekte ve bundan dolayı bu bölümleri özellikle de İşletme bölümünü kazanan bir öğrenci ya savaşıp İİBF mezunu olan diplomalı bir işsiz veya erken pes edip lise mezunu olarak kalıyor yada tekrar üniversite sınavına girip hayata bir yıl daha geç kalıyor.

 

Bunların yanında özellikle işletme bölümü okuyan her öğrenci artık hayata para gözüyle, ticaret gözüyle bakmaya başlıyor. Bu durum bir yandan da güzel bir şey aslında öğrenci arkadaşlarımız bize ayrılan %1gibi yetersiz bir kadronun oluşundan dolayı çeşitli fikirlerle girişimciliğe yönelmekte. Çevreme baktığımda 9-6 takım elbiseli işler prestij bakımından gözümüze güzel gözükse de geleceğimizi düşündüğümüzde sıfırdan başlayan bir hayat için bize yeterli olmayabiliyor. Hayallerimizde süslediğimiz hayatlar için hiçbir zaman küçük düşünmemeliyiz biz işlerime öğrencileri yani geleceğin Girişimcileri her zaman en iyisini ve en güzelini yapmak için çalışmalıyız.

 

Birilerinin kurmuş olduğu hayali gerçekleştirmek için bizim emeğimizin alın terimizin kullanılmasına müsaade etmemeliyiz buna göre çalışmalar sürdürmeliyiz ki yukarıda yazmış olduğum 1 buçuk milyonluk mezun İİBF öğrencilerinden kendimizi ayıralım. Hiçbir zaman bu bana yeter demeyin evet belki bugün yeter ama yarın yetmeyebilir

 

Tüketemeyeceğimiz ürünü neden üretelim, yoksa ihraç mı edelim? Bugüne kadar çözülemeyen kaotik bir sorun. İşsizlik.ilk yazım olması hasebiyle,hatalarım olmuşsa affola başka yazılarımda buluşmak dileğiyle.

                                                                                                         

Saygılarımla

Özkan HİNDİSTAN 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Sinop
  Sinop
 • BOYABAT MANŞET
  BOYABAT MANŞET
 • Boyabat Genel Görüntü
  Boyabat Genel Görüntü
 • Boyabat Kalesi
  Boyabat Kalesi
 1. Sinop
 2. BOYABAT MANŞET
 3. Boyabat Genel Görüntü
 4. Boyabat Kalesi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Teknolojiden Sonra Matematik
  Teknolojiden Sonra Matematik
 • GÜNDÜZ GECE SİNOP
  GÜNDÜZ GECE SİNOP
 • Tarakçı Dede Beyaz Show
  Tarakçı Dede Beyaz Show
 • Kalk Gidelim SİNOP
  Kalk Gidelim SİNOP
 • Memleket Anadolu SİNOP
  Memleket Anadolu SİNOP
 • OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
  OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
 1. Teknolojiden Sonra Matematik
 2. GÜNDÜZ GECE SİNOP
 3. Tarakçı Dede Beyaz Show
 4. Kalk Gidelim SİNOP
 5. Memleket Anadolu SİNOP
 6. OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
VİDEO GALERİ
YUKARI