Bugun...


Osman GÜLŞEN(İF-ÖL)


facebook-paylasEN BÜYÜK VEBAL,KUL HAKKIDIR..!
Tarih: 05-12-2013 13:58:00 Güncelleme: 05-12-2013 13:58:00


En Büyük Vebal,Kul Hakkıdır!..

 

   Öyle insanlar vardır ki, menfaati için her türlü kötülüğü yapar. Başkasının hakkına dikkat etmeyen, korumayan Müslüman, İslamiyet'i anlamamış demektir. Allah’ın affetmeyeceği tek günah şirkten sonra kul hakkıdır. Kul hakkına Tecavüz eden insan o kulla helalleşmediği sürece Allah o kulu affetmeyeceğini beyan buyuruyor. Peygamber Efendimizde kul hakkına çok önem vermiş Ve bu önemi her zaman yaptığı gibi hayatında bizzat tatbik ederek göstermiştir. Sizlere burada Peygamber Efendimizin hayatından bir kesit sunmak istiyorum: Peygamber Efendimiz bir gün çok hastalandı. Ve Ashaptan Hz. Ali ve bir sahabenin yardımıyla minbere çıktı. Minberden sahabelere hitaben şöyle bir konuşma yaptı:

-Ey Ashabım! Kimin bende alacağı varsa işte malım gelsin alsın, kimin vücuduna vurdumsa işte vücudum gelsin vursun, dedi. Ashaptan bir kişi iki dirhem alacağı olduğunu söyledi hemen onu Peygamberimiz ödettirdi. Ashab ın arasından bir kişi kalkarak:-Ya Rasulallah! Bir savaşta elinizdeki sopayı deveye vurayım derken bana vurdunuz. Ben hakkımı isterim, diyince. Bütün ashap sinirlenip adamı nerdeyse linç edeceklerdi. Peygamber efendimiz: Dokunmayın hakkı neyse alsın buyurdular. Bir sopa getirilip o sahabenin eline verildi. Peygamber Efendimiz sırtını döndü.Bu sefer o kişi: Benim belimden yukarısı çıplaktı bende çıplak olarak vurmak istiyorum,diyince,Ashab-ı Kiram bu sefer daha fazla sinirlendiler.Peygamber efendimiz üzerindeki elbisenin sıyrılmasını emretti,elbisesi sıyrılınca elinde sopası olan o sahabe elindeki sopayı atarak peygamber Efendimize doğru koştu,Peygamber efendimizin iki kürek kemiği arasındaki Peygamberlik mührünü öptü ve Peygamber efendimize : -Hakkını helal et Ya Rasulallah! Benim gayem size vurmak değil son kez bir defa olsun o mübarek vücudunuzdaki Peygamberlik mühründen öpmekti, dedi. Bu örnek gösteriyor ki Peygamber Efendimiz kul hakkına herkesten daha fazla önem veriyor ve bunu bizzat yaşayarak gösteriyordu.

 

      İstanbul fethedildiğinde Fatih Sultan Mehmet Han, Yedikule zindanlarındaki ilim adamlarını ziyaret eder ve kendilerine sorar, "Sizi niye zindana attılar?" Onlardan biri demiş ki: "Kayser (Bizans imparatoru) bizi topladı, dedi ki, 'Osmanlı, Rumeli Hisarı'nı yaptırıyor. Bizans'ın kapıları kapanıyor. Ülkemizi nasıl koruyabiliriz?' Sıra bana gelince şöyle cevap verdim: 'İmparatorum, biz Bizans'ı artık koruyamayız. Çünkü ahlaksızlık Bizans'ı çürüttü. Şimdi cepheye giden asker, geride bıraktıklarını kimseye emanet edemiyor. Osmanlı, Bizans'ı yıkmasa da Bizans zaten yıkılıyor.' Bunun üzerine imparator, "Atın bunu zindana!" diye emretti, 'Biz yüzyıllarca yaşamışız, Bizans'ı kimse yıkamaz!' diyenlere de mevki makam verdi."

  Fatih Sultan Mehmet, adamı dinledikten sonra demiş ki: "Sana şimdi bir ferman veriyorum. Osmanlı memleketlerini dolaş. Acaba Osmanlı Devleti ne kadar yaşayacak, bana bir bilgi ver." O bilgin, bu emrin üzerine tüm Osmanlı topraklarını dolaşmaya başlamış. Bu esnada mahkemeleri de incelemiş. Bir mahkemede şöyle bir davaya şahit olmuş:

   Davacı olan köylü, kadı efendiye yalvarıyor: "Ben bu adamdan sadece tarlayı satın aldım. Tarlanın içinden çıkan bu hazineye bir bedel ödemedim. Lütfen söyleyin, bu hazineyi alsın!" Diğer adam da demiş ki: "Ben tarlayı bu adama satmışım. Artık içinden ne çıkarsa ona aittir. Hazineyi alamam, vebaldir."

   Her iki adam da kul hakkına girmekten böylesine korkuyor. Kadı efendi adamlara bakmış, birinin oğlu, birinin kızı var. Demiş ki: "Ben senin kızını, bunun oğluna nikâhlıyorum, razı mısınız?" Adamlar da peki demişler. "Çağırın oğlunuzu, kızınızı." demiş, onlara da sormuş, "hayır" diyen yok. Kadı, "Maşallah, o çıkan hazine de size düğün hediyesi." diyerek davayı bitirmiş. Bütün bunlara şahit olan ilim adamı, Fatih'in yanına gelmiş, "Bu adalet devam ettiği müddetçe Osmanlı'nın ömrü çok uzun olur!" diye müjde vermiş.

   Buyruluyor ki: "Allah affedicidir. Kul, tövbe ettiğinde bütün günahları affedilir. Allah'ın affetmediği tek günah kul hakkıdır." Adam dünyada hakkını alamamışsa ahrette alacak. Haksız olanın sevaplarını alıp haklıya verecek. İşte en büyük iflas budur.

     Üstad Bediüzzaman Hazretlerine bir ağabeyimiz üç tane balık tutmuş kızartıp getirmiş. Üstad çıkarmış parasını uzatmış. Ağabey demiş ki, "Üstadım, ben bu balıkları denizden tuttum getirdim. Para vermedim ki para alayım!" Bu ısrar üzerine Bediüzzaman üç balığı almış. O ağabey diyor ki: "Gece yarısı kapım güm güm vuruluyor. Kalktım baktım ki Üstad! 'Kardeşim al şu beş lirayı, sancıdan öleceğim. Böyle şeyler bana caiz değil!' dedi, üç balığa beş lira verdi gitti."

    Tabii bu meseleler özeldir. Umuma şamil değildir amma, Üstadın kul hakkına girmekten ne kadar çekindiğini anlatmak istedik.

                                           

Başkasının hakkını yiyerek para biriktirenler bilmeli ki er geç o para ellerinden çıkacak. Başımıza gelen felaketlerin sebebi, şahsi günahlarımızdır. Her hadisenin arkasında, İlahi bir karar vardır. Özellikle maddi meselelerde Müslüman'ca hareket etmiyorsak, İslamiyet'i anlamamışız demektir!

 Toplumun kaynaşması, kötülüklerden uzak, kardeşçe yaşayışın sağlanması için kul haklarına saygılı olmak o kadar önemlidir ki, Allah her türlü günahı affettiği halde, kul hakkını affetmiyor. İhanet etmek, utandırmak, küçümseme, mala ve cana zarar vermek, alış verişte aldatmak, dargın durmak, iftira etmek, arkasından konuşmak, laf taşımak, dedikodu yapmak, anarşi çıkarmak, dini ve milli değerlere saygısız davranmak kul hakkını zedeleyen davranışlardandır. 

Peygamber Efendimiz (s.a.v:): 
"İnsanlara merhamet etmeyen kimseye Allah 'da merhamet etmez."buyurur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Sinop
  Sinop
 • BOYABAT MANŞET
  BOYABAT MANŞET
 • Boyabat Genel Görüntü
  Boyabat Genel Görüntü
 • Boyabat Kalesi
  Boyabat Kalesi
 1. Sinop
 2. BOYABAT MANŞET
 3. Boyabat Genel Görüntü
 4. Boyabat Kalesi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Teknolojiden Sonra Matematik
  Teknolojiden Sonra Matematik
 • GÜNDÜZ GECE SİNOP
  GÜNDÜZ GECE SİNOP
 • Tarakçı Dede Beyaz Show
  Tarakçı Dede Beyaz Show
 • Kalk Gidelim SİNOP
  Kalk Gidelim SİNOP
 • Memleket Anadolu SİNOP
  Memleket Anadolu SİNOP
 • OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
  OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
 1. Teknolojiden Sonra Matematik
 2. GÜNDÜZ GECE SİNOP
 3. Tarakçı Dede Beyaz Show
 4. Kalk Gidelim SİNOP
 5. Memleket Anadolu SİNOP
 6. OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
VİDEO GALERİ
YUKARI