Bugun...


Osman GÜLŞEN(İF-ÖL)


facebook-paylasMUALLİMİM DİYEN OLMAK GEREKTİR İMANLI, EDEBLİ,SONRA LİYAKATLİ, SONRA VİCDANLI’’
Tarih: 25-11-2013 09:44:00 Güncelleme: 25-11-2013 16:01:00


 

Akif imiz çocuğa model olacak, örnek olacak, bir Öğretmen prototipini ne de güzel çizmiştir. Öğretmen her zaman rol modeldir talebelerine… Mum gibi kendisisi erir, fedakârlık yapar ama etrafına nurlar saçar. İnsanoğlu her işte, her harekette ve meslekte mevzuunu bildiği ve tanıdığı nispette Muvaffak olur.

 

Öğretmenin mevzuu doğrudan doğruya eşrefi mahlukat olan insandır. İnsana,insanın asıl kıymet ve meziyetlerine,hakiki yöneliş ve kabiliyetlerine,ruh aleminin harikalar meydana getiren derinlik ve enginliğine aşık olmayan bir öğretmen esasen başarılı bir öğretmen olamaz.O girdiği sınıfta bir gözcü veya sınıfın sükunetini sağlamaya çalışan bir sınıf başkanı gibidir.

 

Doktor organların dilinden, sanatkar sanat eserlerine malzeme olacak eşyanın dilinden anlayan kişiler olduğu gibi öğretmende konusu olan çocuğun dilinden anlayan,onu en iyi tanıyan kimsedir.Konusu olan çocuğu tanımayan ve onu sevmeyen öğretmen,soğuk demir döven demirciye benzetilmiştir.

Sevgi,muhabbet,aşk iştiyak,öğretmenin ayrılmaz vasıfları olacaktır.Gönlünde verebileceği bir şey olamayan yaptığı işi severek yapmayan öğretmenin vazifesi bitmiş demektir.Öğretmen talebesinin ruhuna hitap eden onun iç alemini işleyen,kafası ve kalbini besleyen şahsiyetini ve karakterini olgunlaştırıp geliştiren bir sanatkardır.

 

Öğretmenin becerisi ve başarısı yetiştirdiği talebenin başarısında ve terbiyesinde gizlidir.Her şeyden önce muallimlik bir peygamber mesleğidir.Peygamber efendimiz,kendini bir muallim olarak vasıflandırmış:’’Ben muallim olarak gönderildim’’buyurmuşlardır.

 

(Keşfu’l Hafa C.2 Hadis No:1756) Gazali hazretleri ilmi ile amel eden bir öğretmeni güneşe benzetiyor. O güneş gibi bitmez tükenmez bir ışık kaynağıdır. Işığını ve ısısını ne kadar cömertçe harcarsa harcasın verimliliğinden hiçbir şey kaybetmez. Talebeleri ve kitapları da onu kıyamete kadar unutulmadan yaşatırlar.

Gazali amelsiz öğretmenleri bileğiye benzetiyor.Bileği bıçağı biler,keskinleştirir ama kendiside yıpranır yok olur gider.Birde amelsiz öğretmeni iğneye benzetmiştir.Kendisi çıplaktır ama başkalarını giydirmeye devam eder durur,çalışır fakat kendisine bir faydası dokunmaz.

Gazali hazretlerinin şu fikri de çok düşündürücüdür:

 

’’Hoca talebeden minnet ve teşekkür bekleme yerine, kendisi ona teşekkür etmelidir.Çünkü talebe aklını,fikrini,zekasını,işlemek üzere hocasına teslim etmiştir.Biz onu bir tarla gibi işleyecek,ondan büyük verimler alacağız.Bunun için öğretmen olarak ona minnettar olmamız icap eder.’’ Gazali hazretlerinin bu fikirlerinin kaynağı nın Ö.Nasuhi Bilmen efendinin 500 Hadis te Tercüme ve şerh ettiği şu Hadis olabileceğini tahmin ediyorum; ‘’Kendisinden ilim tahsil ettiğimiz zata tazim ediniz,kendisine ilim öğrettiğiniz kimseye de ihtiramda bulununuz.

’’ Burada bir anekdotumu anlatmadan geçemeyeceğim:

Boyabat merkez Camiin de (Büyük Camide)bir Cuma vaazı etmiştim.Kemaldede Camiinde de imamsım.İmam-Hatip Lisesinde Hitabet hocam.Y.Ö. O haftaki vaazımı Kemaldede Camiinde dinlemiş.Kim bu vaiz diye yanındakilere sormuş.Onlar da ,-Osman hoca demişler.Oda olamaz,bu kadar güzel vaaz eden o olamaz,demiş.

Namazdan sonra Din Görevlileri Derneğinin önünde hocama rastladım.Bana bir sarıldı,alnımdan öptü ve-Bu gün o vaaz eden sen mi idin? deyince bende ; -Evet hocam acizane bendim, dedim. -Yaa ! Osman Hocam, çok güzel konuştun,bu kadar güzel cümleler kurman ve konuya hakim olman beni mest etti,dedi. Bende:-Hocam,bende bir şey yok,ben sizden aldığımı ve öğrendiklerimi halka sunuyorum deyince bir anda o gülen yüz gözlerinden yaşlar akan bir yüze dönüverdi. -Osman hocam! beni mahvettin, can evimden vurdun,bu ne bahtiyarlık Elhamdüillah öğrencimi bu şekilde görmek bir öğretmen için en büyük bir bahtiyarlıktır.

Bu olayı Ankara Çubuk İ.H.TL’de öğretmenler gününde: Hiç unutamadığı ve en çok haz duyduğu bir anı olarak anlattığını hacda karşılaştığımızda Mekke de bana anlatınca bende çok mesrur oldum. Hocalarımız bizim baş tacımızdır,hayatta olanlarına hayırlı uzun ömürler diliyor,vefat edenlere Allah’tan Rahmetler niyaz ediyorum. Sözlerimi Hz. Ali(RA)nın bir sözü ile tamamlamak istiyorum:

’’Bana bir harf öğretenin kölesi olurum.’’

Gününüz Mübarek olsun,hayatınız huzurla dolsun.

Allah’ın Selamı ve Bereketi üzerinize olsun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Sinop
  Sinop
 • BOYABAT MANŞET
  BOYABAT MANŞET
 • Boyabat Genel Görüntü
  Boyabat Genel Görüntü
 • Boyabat Kalesi
  Boyabat Kalesi
 1. Sinop
 2. BOYABAT MANŞET
 3. Boyabat Genel Görüntü
 4. Boyabat Kalesi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Teknolojiden Sonra Matematik
  Teknolojiden Sonra Matematik
 • GÜNDÜZ GECE SİNOP
  GÜNDÜZ GECE SİNOP
 • Tarakçı Dede Beyaz Show
  Tarakçı Dede Beyaz Show
 • Kalk Gidelim SİNOP
  Kalk Gidelim SİNOP
 • Memleket Anadolu SİNOP
  Memleket Anadolu SİNOP
 • OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
  OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
 1. Teknolojiden Sonra Matematik
 2. GÜNDÜZ GECE SİNOP
 3. Tarakçı Dede Beyaz Show
 4. Kalk Gidelim SİNOP
 5. Memleket Anadolu SİNOP
 6. OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
VİDEO GALERİ
YUKARI