Bugun...


Kaan YILDIRIM(Ekonomist)


facebook-paylasMurat ÜLKER NE ANLATIYOR?
Tarih: 27-12-2014 12:53:00 Güncelleme: 07-01-2015 10:05:00


 

Değerli okuyucularım;

 

 

Yeni yılın hepinize sağlık, mutluluk ve esenlikler getirmesini temenni ederim.

 

Yeni yılla birlikte bende BOYABAT MANŞET’te yazmaya başlamanın heyecanı içindeyim, çok değişik konular hakkında düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Ayda kısmetse dört makale yazmayı planlıyorum, bu makalelerden biri ilginizi çekebileceğini düşündüğüm dergi ve mecmualarda işlenmiş konuları köşemde sizlerle paylaşacağım.

 

Bu ayki ilk makalemin konusu Sn. Murat ÜKLERİN aşağıda kısaltılmış halde verdiğim demecinde ne anlatmak istediği üzerinedir.

 

“Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker'in, Harvard'a yaptığı büyük bağış, bazı eleştirileri de beraberinde getirdi. Ülker'in, 24 milyon dolar bağışı neden Türkiye'de bir üniversiteye yapmadığı tartışma konusu oldu. Bu sorunun yanıtını, şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker verdi.

 

 

REKTÖR "SEN BU PARAYI NE YAPACAKSIN" DİYE SORAMIYOR

 

 

Peki nedir bu sorunlar?

 

 

Bizzat sistemin içinde bulunan Prof. Dr. Hotamışlıgil’in ifadelerinden yola çıkarak anlatmaya çalışayım. Hotamışlıgil Hoca diyor ki; “Yıldız Holding’in yaptığı bu bağış tamamen benim tasarrufumda olacak. Üstelik Ülker Ailesi bana bir kısıtlama da getirmedi, bu paranın sadece benim kontrolümde kullanılması gerektiği yönünde bir şart koştu. Harvard Üniversitesi, kendisine gelen bu kadar bir fonun, bir bilim insanı tarafından kontrol edilmesine imkan tanıyor...” İşin özü şu: Hoştamışlıgil’e Harvard Üniversitesi’nin rektörü dahil hiç kimse “Gökhan sen bu kadar parayla ne yapacaksın” gibi bir şey soramıyor. Sadece bilimsel ahlakla ilgili bir konu Üniversite yönetimi tarafından sorgulanabiliyor.

 

 

BİZDE OLSA, YÖNETİMİN ELİNDE ÇAR ÇUR OLUR

 

 

Türkiye’de herhangi bir Üniversite’nin, hele ki Moleküler Biyoloji ve Genetik gibi bir bölümüne bu türden büyük bir bağışın yapıldığını farz edelim. Ne olur sizce, ben söyleyeyim... Kimse o parayı, o “trışka” bölümün öğretim görevlisinin emrine falan vermez. Bağış, genel bütçeye dahil edilir, üniversitenin dekanıydı, rektörüydü, bir güzel sebeplenir. Odalar büyütülür, makam arabaları yenilenir, binalar boyanır onarılır vs... Daha da ileri gideyim. Rektör ya da dekan, bağışı alan bölümün o hocasına ‘sinir’ olur, çekemez. Sonuçta profesörün kariyeri de zora girer. Aldığına alacağına pişman olur o bağışı. Türkiye’deki genel zihniyet budur. Çünkü yapı böyledir.”

 

(gazetevatan.com'dan Güney Öztürk'e konuştu. İşte Öztürk'ün o yazısı;)

 

 

Bu kısacık  yazıda (daha geniş halini yukarıdaki linkten okuyabilirsiniz) bizlere anlatılan nedir? Neden ülkemizin hiçbir kurumu bu argümanlara karşı bir açıklama yapmamıştır buna değişik siyasi partiler de dahildir.

 

Ülkemizin içinde bulunduğu kötü hali göstermesi bakımından  bu söyleşi ne kadar önemli, bir  düşünün ülkenin en büyük holdinglerinden birinin sahibi  hem de muhafazakâr kimliği ile yıllardır ön plana çıkan bir holding  olan YILDIZ HOLDİNG , ülkem içindeki eğitim kurumlarında  geleceğe yatırım olarak gördüğüm  para çarçur olur  hiçbir işe yaramadan israf edilir korkusuyla A.B.D’lerinde kurulu bulunan  dünyanın bir köşesindeki başka bir eğitim kurumuna  24 milyon dolar bağışlıyor ve  orada  yapılacak çalışmalardan medet umuyor.

 

Ne var bunda global bir dünyada yaşıyoruz herkes dünyanın değişik yerlerine yatırım yapıyor diyebilirsiniz kısmen haklısınız mesele sanayi veya teknoloji yatırımları belli ekonomik, siyasi veya coğrafi sebeplerden dolayı  olmaktadır fakat siz hiçbir gelişmiş  ülkenin başka bir  gelişmiş (Gelişmiş sömürgeci ülkelerin sömürge zihniyetinin kalıcı kalması adına üçüncü dünya ülkelerine yapılan yardımları kast etmiyorum) ülkenin eğitim kurumlarına öyle bağışlar yaptığını gördünüz mü, duydunuz mu hatta bırakın başka ülkeyi kendi ülkesinde bile özel sektör ekonomik yaşantısını sürdürdüğü yerdeki eğitim kurumlarına bağış yapar.

 

Benim Murat ÜLKER’in söylediğinden anladığım ülkemizin genel olarak bir ideali olmadığı için eskilerin tabiri ile “Kızıl Elma” ülküsü olmadığı için, bu ülküye göre yapılanmayan bir devlet ve özel sektör (hatta çoğunun kökü dışarıda yada yabancı ortaklı) anlayışının bulunmamasının sonuncu  elindeki kaynakları proje geliştirmek insan yetiştirmekten çok uzakta olan kendisine sunulan imkanları israf ederek çarçur edecek kurumlara harcamak yerine, dünyada söyleyecek sözü olan kurumlara yatırım yapmanın evla olduğudur.

 

 

Bu duruma başta YÖK olmak üzere hiçbir kurum tepki vermemiştir.

 

 

HAYIR !!! Murat ÜLKER haksızdır bizim üniversitelerimizde bilimsel ve bağımsız bilim yapılabilmektedir diye bir açıklama ben duymadım siz duydunuz mu?

 

 

Bu acı tablo karşısında bizler neler yapmalıyız oturum bir süper kahramanın gelmesini mi bekleyeceğiz yoksa kendi göbeğimizi kendimiz mi keseceğiz?

 

 

Saygılarımla.

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Sinop
  Sinop
 • BOYABAT MANŞET
  BOYABAT MANŞET
 • Boyabat Genel Görüntü
  Boyabat Genel Görüntü
 • Boyabat Kalesi
  Boyabat Kalesi
 1. Sinop
 2. BOYABAT MANŞET
 3. Boyabat Genel Görüntü
 4. Boyabat Kalesi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Teknolojiden Sonra Matematik
  Teknolojiden Sonra Matematik
 • GÜNDÜZ GECE SİNOP
  GÜNDÜZ GECE SİNOP
 • Tarakçı Dede Beyaz Show
  Tarakçı Dede Beyaz Show
 • Kalk Gidelim SİNOP
  Kalk Gidelim SİNOP
 • Memleket Anadolu SİNOP
  Memleket Anadolu SİNOP
 • OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
  OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
 1. Teknolojiden Sonra Matematik
 2. GÜNDÜZ GECE SİNOP
 3. Tarakçı Dede Beyaz Show
 4. Kalk Gidelim SİNOP
 5. Memleket Anadolu SİNOP
 6. OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
VİDEO GALERİ
YUKARI