Bugun...


Hasan ELMACI(Mühendis )


facebook-paylasDEPREM NEDİR
Tarih: 04-01-2014 16:31:00 Güncelleme: 04-01-2014 16:34:00


 
 
 
 
Öncelikle hepinize merhaba diyerek yazıma başlamak istiyorum. Gazetemizdeki ilk yazımda doğal afet türlerini ve süreçlerini kısaca açıklamıştım. Bu yazıda ise sizlere deprem konusunda bilgi vermeye çalışacağım. 
 
Deprem, yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsmasıdır. Depremler, evrenin yaratılışından günümüze kadar devam eden jeolojik süreçlerin başında gelmektedir.
 
 
İnsanlık tarihi boyunca medeniyetleri yok eden bir doğa olayıdır. Mevcut bilgi birikimi ve teknoloji ile önceden bilinememektedir. Ancak depremlerin nerede olacağı ve meydana gelecek depremin büyüklüğü tahmin edilebilmektedir.
 
 
 Depremlerin nerede olacağı konusu aktif fayların iyi çalışılması ve detay haritalarının yapılması ile mümkün olmaktadır. Ülkemizde üretilen ilk diri fay haritası Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından 1992 yılında basılmıştır. 
 
 
Son yıllarda deprem jeolojisindeki gelişmeler neticesinde MTA tarafından 2013 yılı başında Türkiye Diri Fay Haritası güncellenmiş ve yayınlanmıştır. Yayınlanan bu harita ülkemiz kara sınırları ve Marmara Denizi içindeki tüm aktif fayları içermektedir. 
 
 
Bir depremin ne zaman olacağı sorusunun yanıtı ise belli bir zaman aralığında söylenilebilmektedir. Örneğin 50-100 yıl gibi öngörülerde bulunulabilir. Bu öngörüye ulaşmakta kullanılan yöntem ise tarihsel depremlerin kayıtlarında saklıdır. Tarihsel depremlerin varlığı birkaç yolla ortaya çıkarılabilmektedir.
 
 Bunlar eski medeniyetler zamanında olmuş depremlerin kayıt altına alınmış olanlarını veya eski yapılarda oluşan hasarlarla o depremin tarihinin belirlenmesi (Arkeosismoloji). Bir diğeri ise son 20-25 yıldır dünyada gelişme göstermiş olan paleosismolojik araştırmalarla tarihsel depremlerin yaşlandırılması ve yaşlandırılan depremler arasındaki ilişkinin kurularak bir sonraki depremin yaklaşık olarak ne zaman, ne büyüklükte olacağının öngörülmesiyle olmaktadır. 
 
Ülkemizde paleosismoloji çalışmalarına 1999 Marmara depremlerinden sonra önem verilmeye başlanmıştır. Günümüzde bu çalışmalar dünya standartlarında yapılmaktadır. Bu çalışmaların ulusal boyutta yapılması sonrasında ülkemizin deprem tehlike haritaları yeniden gözden geçirilmelidir.
 
 Deprem tehlike haritaları kentsel dönüşümün en önemli parametresidir. Kurulacak yeni yerleşim yerleri ve sanayi kuruluşlarının planlanmasında hayati öneme sahiptir. Gelişmiş ülkelerde deprem tehlike haritaları sağlıklı bir biçimde yapıldığından, meydana gelen doğal afetler en az hasarla atlatılmaktadır. 
 
Deprem, ülkemizin acı gerçeğidir. Son yıllarda doğal afetlerden dolayı meydana gelen can ve mal kayıpları dikkate alındığında depremler % 61 ile  birinci sırada yer almaktadır. T.C Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın 1996 yılında yayımladığı deprem bölgeleri haritasına göre; ülkemizin % 92’si, nüfusumuzun % 95’i ve sanayi tesislerimizin % 98’i deprem kuşağı içinde yer almaktadır. 
 
Ülkemizde ortalama olarak her on yılda bir 7’den büyük depremler meydana gelmektedir. Deprem gerçeğini kabul etmemiz ve önlemler almamız gerekmektedir. Öncelikle ülke insanımız deprem konusunda bilinçlendirilmeli, gerekli önlemler alınmalıdır. Yapılması gereken ilk iş ivedilikle yaşadığımız şehirleri doğal afetlerden en az etkilenecek hale getirmektir. Bu dönüşüm bir an önce yapılmalıdır. 
 
Aksi takdirde her yıl milyonlarca Türk Lirası ve yüzlerce can kaybına neden olan doğal afetler, gelecek nesillerin yaşam hakkını ve yaşam kalitesini doğrudan etkilemeye devam edecektir.
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Sinop
  Sinop
 • BOYABAT MANŞET
  BOYABAT MANŞET
 • Boyabat Genel Görüntü
  Boyabat Genel Görüntü
 • Boyabat Kalesi
  Boyabat Kalesi
 1. Sinop
 2. BOYABAT MANŞET
 3. Boyabat Genel Görüntü
 4. Boyabat Kalesi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Teknolojiden Sonra Matematik
  Teknolojiden Sonra Matematik
 • GÜNDÜZ GECE SİNOP
  GÜNDÜZ GECE SİNOP
 • Tarakçı Dede Beyaz Show
  Tarakçı Dede Beyaz Show
 • Kalk Gidelim SİNOP
  Kalk Gidelim SİNOP
 • Memleket Anadolu SİNOP
  Memleket Anadolu SİNOP
 • OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
  OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
 1. Teknolojiden Sonra Matematik
 2. GÜNDÜZ GECE SİNOP
 3. Tarakçı Dede Beyaz Show
 4. Kalk Gidelim SİNOP
 5. Memleket Anadolu SİNOP
 6. OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
VİDEO GALERİ
YUKARI