Bugun...


Hasan ELMACI(Mühendis )


facebook-paylasDOĞAL AFETLERLE MÜCADELE
Tarih: 20-11-2013 17:30:00 Güncelleme: 20-11-2013 17:30:00


Değerli okurlarım,

 

sizlerle bu köşede ülkemizde ve dünyada meydana gelen doğal afetlerin, kökeni ve doğal afetlerden dolayı ortaya çıkan can ve mal kayıplarının azaltılması konusunda yapılan bilimsel çalışmalar hakkında bilgi vereceğim. İlerleyen dönemlerde doğal afet süreçlerine daha detaylı olarak değineceğim. Doğal afetler, can ve mal kaybına neden olan doğa olaylarıdır. Doğal afetler bütünüyle ortadan kaldırılamaz sadece sonuçları bakımından etkileri azaltılabilir.

 

Bunun için afet öncesi, afet anı ve afet sonrası için yapılması gerekenler iyi bilinmelidir. Doğal afetleri iki farklı grupta toplayabiliriz bunlar Jeolojik kökenli doğal afetler ve Meteorolojik kökenli doğal afetlerdir.

Jeolojik kökenli doğal afetler; Deprem, Heyelan, Tsunami, Toprak Akması-Kaya Düşmesi ve Yanardağ patlaması. Meteorolojik kökenli doğal afetler ise; sel, su taşkını, çığ, fırtına, erozyon, orman yangını ve kuraklık olarak sınıflandırılabilir. Doğal afetler ülkemizde sıklıkla yaşanmaktadır.

Doğal afetlerin önlenmesinde en önemli aşama afet öncesi çalışmalardır. Bu sebepten dolayı bir bölgede meydana gelebilecek doğal afet kaynağını tespit edip, meydana gelebilecek afetin büyüklüğünün ve etki alanının iyi tespit edilmesi gerekmektedir.

 

Ülkemizde son yıllarda afet öncesi önlemlerin alınması ile ilgili çalışmalar yapılmaya başlansa da yapılan bu çalışmalar yeterli düzeyde değildir. Ülkemiz maalesef her yıl yüzlerce can kaybı ve milyonlarca dolar zarara uğramaktadır.

İşte bu yüzden doğal afetlerle mücadelede afet öncesi yapılması gerekenler zamanında ve doğru olarak yapılırsa oluşacak afetin büyüklüğü en aza indirilebilir. Örneğin 1999 İzmit ve Düzce depremleri öncesinde afet öncesi yapılması gerekenler yapılmış olsaydı, ülkemiz bu felaketi en az hasar ile atlatabilirdi. Bilindiği üzere 1999 depreminde 18.000’den fazla yurttaşımız yaşamını yitirmiş ve ülke ekonomisi milyarlarca dolar zarara uğramıştır. Doğal afetlerin önlenmesinde en büyük sorumluluk yerel yönetimlere düşmektedir.,

Yerel yöneticilerin bu konularda hassas ve duyarlı olması afet zararlarının azaltılmasında en önemli etken olacaktır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Sinop
  Sinop
 • BOYABAT MANŞET
  BOYABAT MANŞET
 • Boyabat Genel Görüntü
  Boyabat Genel Görüntü
 • Boyabat Kalesi
  Boyabat Kalesi
 1. Sinop
 2. BOYABAT MANŞET
 3. Boyabat Genel Görüntü
 4. Boyabat Kalesi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Teknolojiden Sonra Matematik
  Teknolojiden Sonra Matematik
 • GÜNDÜZ GECE SİNOP
  GÜNDÜZ GECE SİNOP
 • Tarakçı Dede Beyaz Show
  Tarakçı Dede Beyaz Show
 • Kalk Gidelim SİNOP
  Kalk Gidelim SİNOP
 • Memleket Anadolu SİNOP
  Memleket Anadolu SİNOP
 • OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
  OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
 1. Teknolojiden Sonra Matematik
 2. GÜNDÜZ GECE SİNOP
 3. Tarakçı Dede Beyaz Show
 4. Kalk Gidelim SİNOP
 5. Memleket Anadolu SİNOP
 6. OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
VİDEO GALERİ
YUKARI