Bugun...


Ebru BALÇIK(RadyoTv)


facebook-paylasÖLÜMSÜZ AĞAÇ
Tarih: 29-01-2015 09:32:00 Güncelleme: 29-01-2015 09:33:00


Yeryüzünde insanların iyiden iyiye yoldan çıktığını ve kötülük saçmaya başladığını gören Tanrı insanları cezalandırmaya karar verir . Hz. Nuh’a bir gemi inşa etmesini ve yaşamasını istediği temiz havyanlardan dişi ve erkek yedişer , temiz olmayanlardan erkek ve dişi ikişer , kuşlardan da erkek ve dişi yedişer tane almasını söyler. Büyük tufan başlar , Hz. Nuh ve gemisindekiler hariç yeryüzündeki her şey silinir . Tufan durulduğunda Hz. Nuh suların çekilip çekilmediğini anlamak için gemiden bir güvercin salar . Sular çekilmediği için güvercin gemiye geri döner .

 

Yedi gün sonra Hz. Nuh güvercini tekrar salar . Güvercin bu sefer ağzında yeni koparılmış bir zeytin yaprağıyla gemiye geri döner ve Hz. Nuh suların çekildiğini anlar . O zamandan sonra ağzında zeytin yaprağı tutan güvercin ümidin ve barışın simgesi olur . Tufanın yok edici gücüne karşı direnen zeytin ağacı ise ölümsüzlüğün.

             

Zeytinle ilgili efsaneler yazmakla bitmez , bu yalnızca bir tanesi . Sanırım hiçbir ağaç , tarihi insanlık tarihi kadar eski olan zeytin ağacı gibi kutsal ve değerli görülmemiş , üzerine bu kadar efsane yaratılmamıştırİnsanlık tarihi boyunca hep güzel değerlerle özdeşleştirilmiş, barışın , kutsallığın , yaşamın , sağlığın ve bolluğun simgesi olarak görülmüştür .

 

Zeytin ağacı yavaş büyürmüş , serpilip büyümesi 15 - 20 yılı bulurmuş . 35 ve 150 yıl arasında ise zeytin olgunluk ve verimlilik döneminde olup dört mevsim yapraklarını dökmezmiş . Sonra yüzlerce yıl sürecek olan yaşlanma dönemi başlarmış . Bu yüzden de zeytin ağacına ölümsüz ağaç denirmiş .

 

Geçtiğimiz aylarda termik santral yapılmak üzere Soma’nın Yırca Köyü’nde altı bin zeytin ağacı kesildi . Şuanda da Türkiye dünyanın en başarılı dördüncü zeytin üreticisi konumunda olmasına rağmen , mecliste bütün zeytinlik alanlarının sanayi yatırımlarına açılmasını öngören bir yasa tasarısı var . Kabul edilmesi durumunda belki de on binlerce , yüz binlerce “ölümsüz ağaç” öldürülecek.

             

Bu gelişmelerin akabinde Greenpeace yeni bir kampanya başlattı “Zeytini Seviyorum“ sloganıyla yola çıktılar ve amaç Türkiye’nin zeytinliklerini korumak .Bize bütün nimetlerini karşılıksız ve cömertce sunan zeytin ağacı , şimdi her birimizden yardım bekliyor.

              

 

Barışa ve ağzında zeytin dalıyla gelecek güvercinlere ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde zeytini seviyorum diyorsanwww.zeytiniseviyorum.org sen de katıl ! 

 

Ebru BALÇIK

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Sinop
  Sinop
 • BOYABAT MANŞET
  BOYABAT MANŞET
 • Boyabat Genel Görüntü
  Boyabat Genel Görüntü
 • Boyabat Kalesi
  Boyabat Kalesi
 1. Sinop
 2. BOYABAT MANŞET
 3. Boyabat Genel Görüntü
 4. Boyabat Kalesi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Teknolojiden Sonra Matematik
  Teknolojiden Sonra Matematik
 • GÜNDÜZ GECE SİNOP
  GÜNDÜZ GECE SİNOP
 • Tarakçı Dede Beyaz Show
  Tarakçı Dede Beyaz Show
 • Kalk Gidelim SİNOP
  Kalk Gidelim SİNOP
 • Memleket Anadolu SİNOP
  Memleket Anadolu SİNOP
 • OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
  OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
 1. Teknolojiden Sonra Matematik
 2. GÜNDÜZ GECE SİNOP
 3. Tarakçı Dede Beyaz Show
 4. Kalk Gidelim SİNOP
 5. Memleket Anadolu SİNOP
 6. OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
VİDEO GALERİ
YUKARI