Bugun...


Ali KOCA (Araştırmacı-Yazar)


facebook-paylasBİR KAÇ MÜPTEZEL..!
Tarih: 09-08-2017 15:15:00 Güncelleme: 21-01-2018 18:46:00


 
Sinop'ta bir tane sözde yerel internet haber sitesi geçen hafta yayımladığı ''Sinop'ta Tarihi Sıva İle Sansürlediler'' haberi ile vatandaşlarımızın büyük tepkisini çekti.
 
 
 
 
 
 
Haber in içeriğinde Sinop'ta üçyüz yıllık tarihi caminin duvarında bulunan Hac Monogramı betonla sıvanarak sansürlenmesi kentte tepkilere yol açtı diye başlayarak Sinop'un Meydankapı Mahallesi, Sakarya Caddesi üzerinde yer alan, Meydan Kapı (Süleymaniye) camisi tarihte kim tarafından yaptırıldığı bilinmiyor.1722 tarihleri arasında, Şeyh Ömer Efendi adına yaptırıldığı belirtiliyor. Camisinin ön cephesinde bulunan ve duvar dolgusu olarak kullanılan, friz parçası profili görünümünde mermerden yapılmış 'Hac Monogramı' İl Müftülüğünce geçtiğimiz günlerde üstü beyaz betonla sıvanarak sansürlendi diye davam edilmiş.
 
 
 
Daha sonra Sinop'un tarihi değerlerinden olan Meydan Kapı ( Süleymaniye) camisi 1293 h.-1876 yılında Mutasarrıf Ahmet Kemal Paşa tarafından Kanuni Sultan Süleyman adına izafe edilmek üzere tamir ettirilmiş ve tarihi Hac monograma dokunulmamış diyerek yapıldığından sonra restore edildiğini unutmuş veya bilinçli şekilde Hac monograma dokunulmadığını iddia etmiş.
 
 
 
 
Hac Monogramı'nın sansürlenmesi, kentte tartışma konusu oldu. İddialara göre İl Müftüsü Ali Hayri Çelik Sinop'taki inanç turizmini baltalamak isteyen  bazı kişi ya da kişilerden baskı gördüğü, bu yüzden sansür olayını yaptığı ileri sürüldü. Olayı duyan vatandaşlar, ' Sinop bir çok medeniyetliklere ev sahipliği yapmıştır. Yüzyıllardır farklı inançlara sahip insanlar burada yaşadı ve hala yaşıyor. Bu yapılan sansür ötekileştirmedir, İslam Dininde ötekileştirme yok. Bu olay tarihe, dinler arası saygıya gölge düşürmektir. Bu tür olaylar İslamofobiye çanak tutar' diyerek tepki gösterdi ve yapılan bu hatadan dönülmesini istedi diyerek haberini bitirmiştir.
 
 
 
 
 
 
Siz Neyin Derdindesiniz, Kime Veya Kimlere Çanak Tutuyorsunuz?
 
 
 
CahiIIe girme münakaşaya. Ya sinirini zıpIatır tavana, ya da yazık oIur adabına  düşüncesinde iken bir baktım ki:
 
SANKİ YAPTIĞI BU HABER HAKİKATLERİ 
İÇERİYORMUŞ'DA,BİR KAÇ GÜN SONRA YÜZSÜZCE BU HABERLE BAĞLANTILI ALGI YAPMAK İÇİN BİR HABER DAHA YAYIMLANDI.
 
ASLINDA  BUNUN ADINA YA CAHİLLİK,YA BİLİNÇSİZCE ,YADA BİLİNÇLİ BİR HADDİNİ AŞMAK DENİR..!
 
 
 
Bir sonraki haberde ise bahsedilen konuda: Son günlerde Mescid-i Aksa'da yaşanan olaylar sonrasında Başbakanlık sosyal paylaşım sitesinden bir mesaj yayımlayarak, "Bizler; din, mezhep, dil ve ırk ayrımı yapmaksızın farklılıkları zenginlik addeden bir medeniyetin mirasçılarıyız." Diyerek vatandaşları itidalli olmaya davet etmesi, Sinop'ta gerçekleşen sansür olayının ne kadar yanlış olduğunu ortaya koydu diyerek iddialarına devam etmiş.
 
 
Aslında  kamuoyunda aynı sitenin yaptığı bir çok haberler de şaibeli olayların içinde olduğu da iddia ediliyor.Haberciliğin sorumluğunu unutarak yayımlanması yasak olan bilgileri paylaşması,gizli tanığın ortaya çıkmasına sebep olması, bu bilgileri de Sinop'ta  tepkiyle karşılanan bir isim olan Müsiad temsilcisi Ahmet Hilmi Gökmenden whatsapp üzerinden aldıklarını da belirtmişler.
 
Fetö soruşturmalarında dönemin siyasetçileri diyerek AK Parti Sinop Milletvekili  Nazım Maviş ve AK Parti İl Başkanı  Ali Çöpcü'yü haksız yere zan altında bırakmasına neden olan haberleri de yaptığı hatta  devlet kurumlarını ve haksız yere bir çok kişiyi hedef aldığı iddiaları  ileri sürülüyor.
 
 
 
HAKİKAT:
 
 
HALKIMIZIN HAKİKATLERİ BİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNEREK GELİŞEN BU HAÇ SEMBOLÜ OLAYINI ARAŞTIRDIK.
 
YETKİLİLERDEN,UZMANLARDAN VE TARİH PROFESÖRLERİNDEN ALDIĞIMIZ BİLGİLERİ SİZLERLE PAYLAŞIYORUZ.
 
 
 
MEYDANKAPI (SÜLEYMANİYE) CAMİİ:  Caminin ilk yaptıranın Şeyh Ömer Efendi olduğu ve yapımı için 1723 tarihi verilse de caminin yapım kitabesi yoktur. Daha sonra 1877 senesinde Mutasarrıf Ahmet Kemal Paşa tarafından; Kanuni Sultan Süleyman adına İçkalede mevcut olup harap olan Camii Şerifin vakfiyesiyle bu cami tamir edilmiş ve buna binaen Meydankapı Camisi'nin adı da Sultan Süleyman’ın adına izafeten Süleymaniye Camisi olarak anılmaya başlanmıştır.Cami duvarlarında görülen değişik boyutlu taşlar 1877 onarımının kanıtları olsa gerektir. Son olarak 2010 yılında onarıma başlanılan camii 2011 yılında yeniden ibadete açılmıştır.
 
 
 
SONUÇ:
 
 
 
1-BU CAMİNİN YAPILDIĞI TARİHTE ASLA VE ASLA HAÇ SEMBOLÜNÜN ORADA OLMASINA İMKAN VE OLANAK YOKTUR.
 
 
2-İKİ DEFA  ONARIM YAPILAN CAMİDE BÜYÜK İHTİMALLE ONARIM ESNASINDA BİLİNÇLİ ŞEKİLDE BİRİ VEYA BİRİLERİ TARAFINDAN KONULDUĞU HAKİKATİ ORTAYA ÇIKIYOR.
 
 
3- HAÇ ALTINDA MÜSLÜMANIN İBADET YAPMASI HAKİKAT DEĞİL.SIVA İLE ÜZERİNİN KAPATILMASI HAKİKAT'TİR.
 
 
4-MÜFTÜLÜĞÜN BU OLAYI GERÇEKLEŞTİĞİ VE MÜFTÜLÜK TARAFINDAN DEĞİŞİK AÇIKLAMALARI İDDİA EDİLMESİDE BİR BAŞKA ACİZLİKTİR.
 
 
5-HAÇ SEMBOLÜNÜN KİM VEYA KİMLER TARAFINDAN SIVANDIĞI MERAK EDİLİYORSA ONU BUNU SUÇLAMAYA GEREK YOK  ''EVET'' BİZ SIVADIK DİYEBİLİRİZ.
 
 
6-MESCİD-İ AKSA'DA YAŞANAN OLAYLARLA ORADAKİ ZULÜMLE SİNOPTA YAŞANAN OLAYIN UZAKTAN YAKINDAN BİR BENZER TARAFI YOKTUR.
 
(Müslümanlar için Mescid-i Aksa, Mescid-i Nebevî ve Kâbe ile birlikte üç harem bölgesinden biri olarak kabul edildiği için "Harem-i Şerîf" adını da alır.)
 
YETMEZ GİBİ KONUYA BAŞBAKANLIĞIN AÇIKLAMASINI EKLEMEK TAM BİR SKANDALDIR.
 
 
7-İSLAM DİNİ HOŞGÖRÜ DİNİDİR.BURADA YAŞANAN OLAY HOŞGÖRÜ İLE UZAKTAN YAKINDAN BİR ALAKASI YOKTUR.PEYGAMBERLER,HALİFELER,BEYLİKLER,SELÇUKLULAR,OSMANLI VE CUMHURİYET TARİHİMİZE BAKILDIĞINDA HOŞGÖRÜYÜ GÖRMEK İSTEYENLER DÜNDE BUGÜNDE GÖREBİLİRLER.
 
 
8-BİLİNÇSİZCE YAZILMIŞ DİNLER ARASI SAYGI KELİMESİ GEÇEN BU HABERDE ,PAPALIĞIN BAŞLATMIŞ OLDUĞU GÜNÜMÜZDE BİR ÇOK KİLİSENİN  YÜRÜTMEYE ÇALIŞTIĞI ÜLKEMİZDE İSE BAŞTA  FETÖ VE FENER RUM PATRİĞİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLMÜŞ DİNLER ARASI DİYALOG SÖYLEMİNE BENZERLİĞİ VAR MIDIR?
 
 
9-TARİHİ CAMİMİZİ BİRİLERİ KİLİSEYE Mİ ÇEVİRMEK İSTİYOR?
 
 
10-MÜSLÜMANLAR HAÇ İŞARETİ OLAN BİR YERDE NAMAZ KILMAZ!MUHAKKAK Kİ ALLAH NEZDİNDE SON DİN İSLAM DİNİDİR..!
 
 
 
 
 
 
NOT:
 
 
Sizin  Böyle İşlere Aklınız Ermez. Siz Bilirkişi misin,Siz Uzman mısın,Siz Kimsiniz Ya?
 
 
 
 
DİPNOT:
 
 
YUNAN VE RUM LOBİSİ SİNOP'A YUNAN ŞEHRİ HAVASI VERMEK İÇİN LOBİ FAALİYETLERİ Mİ SÜRDÜRÜYOR?
 
 
 
 
Sinop’ta kamuoyu tarafından bilinen yunan ve rum hayranı bir gurup tarafından bilinçli bir şekilde  Sinop'ta inanç turizmi denilerek balatlar yapı topluluğu denilen mevki bahane edilerek daha ortada hiç bir kanıt çıkmaksızın bir kaç taş parçasına sözde balatlar kilisesi diyerek soluğu fener rum patriğin de alındığı,yetmez gibi  Sinop'tan hiç bir  resmi kurumun,siyasetçilerin,stk'ların haberi olmadan Amerika'da  sözde Sinop paneli yapıldığı'da biliniyor.Ayrıca Sinop'ta  son olarak bu olaylarla bağlantıları iddia edilen  Arkeoloji kazılar yapılmasında da şaibeler ortadan kalmış değil.
 
 
 
 
Sinop'ta Bir Kaç Müptezel Neyin Peşinde?
 
 
 
Uzun zamandır  Sinop'ta yunan,rum,diojen, patrik,kilise, amerikalı arkeolog ve hac sembolü seviciliği nereden geliyor?
 
 
Tekrarlıyoruz Sinop'ta veya Türkiye'de hiç bir yerde hangi dine mensup olursa olsun hiç kimsenin dinine ,kilisesine ,havrasına veya yaşantı tarzına müdahale edilmemiştir,edilmezde...
 
Bununda Garantisi Türkiye Cumhuriyeti Devletidir..!
 
 
 
YAVV ARKADAŞŞŞ...Sinoplular akıllıdır hemşehrilerimiz bu tip asılsız iddialara, provokatörlük kokan olaylara da pirim vermez.
 
 
Sinop'un merkezinin olsun ilçelerinin olsun kültürü ,tarihi geçmişi ,inanç turizmi de her şeyi'de bellidir. 
 
 
Velhasıl...
 
 
Öküz Altında Buzağı Aramaya Gerek Yok!
 
 
 
 
 
HAYKIRIŞ:
 
 
 
Şundan herkes emin olsun ki Sinop'ta yunan-rum lobisi yapmak isteyenlere,iki kaya parçasını kilise diye milletin aklıyla alay etmeye çalışanlara,hac sembolü hayranlığı yapanlara ,inanç turizmi diyerek veya farklı isimler bahane edilerek değişik oyunların içinde olanlara ve başta fetö olmakla beraber tüm terör örgütü faaliyetlerine asla fırsat verilmeyecektir.
 
 
 
NOKTA:
 
 
Sinop;Selçuklunun,Beyliklerin,Osmanlının Ve Son Olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Çatısı Altında Müslümanlık Ve Türklükle Yoğrulmuş,Vatansever,Mutlu Bir Şehrimizdir!
 
 
 
 
 
Hakikat Tektir!
Vesselammm...
 
Ali KOCA
 
 
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Sinop
  Sinop
 • BOYABAT MANŞET
  BOYABAT MANŞET
 • Boyabat Genel Görüntü
  Boyabat Genel Görüntü
 • Boyabat Kalesi
  Boyabat Kalesi
 1. Sinop
 2. BOYABAT MANŞET
 3. Boyabat Genel Görüntü
 4. Boyabat Kalesi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Teknolojiden Sonra Matematik
  Teknolojiden Sonra Matematik
 • GÜNDÜZ GECE SİNOP
  GÜNDÜZ GECE SİNOP
 • Tarakçı Dede Beyaz Show
  Tarakçı Dede Beyaz Show
 • Kalk Gidelim SİNOP
  Kalk Gidelim SİNOP
 • Memleket Anadolu SİNOP
  Memleket Anadolu SİNOP
 • OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
  OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
 1. Teknolojiden Sonra Matematik
 2. GÜNDÜZ GECE SİNOP
 3. Tarakçı Dede Beyaz Show
 4. Kalk Gidelim SİNOP
 5. Memleket Anadolu SİNOP
 6. OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
VİDEO GALERİ
YUKARI