Bugun...Ramazan Bayramı...
Tarih: 14-06-2018 14:15:23 Güncelleme: 14-06-2018 14:38:23 + -


On bir ayın sultanı Ramazan ayı bugün sona eriyor. Yarın bayram namazı kılınacak. Müslümanlara bir ay oruç tutmalarının nihayetinde Rabbimizden bir ödül olan bayrama kavuşmanın sevinci içerisindeyiz. Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar Rabbine şükür için bayram namazında aynı kıbleye yönelecek.

facebook-paylas
Tarih: 14-06-2018 14:15

Ramazan Bayramı...

Müslümanlar için iki önemli bayram vardır. Bunlardan birisi yarın kutlayacağımız Ramazan Bayramı diğeri de yine bir şükür gereği olarak Kurban Bayramı'dır. Bayram namazı vacip bir namazdır. Bayram namazı sabah namazının vaktinin çıkmasından yaklaşık otuz veya kırk beş dakika sonra kılınır. Bayram namazı iki rekatlı bir namazdır ve cemaatle kılınır. BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR? Bayram Namazı'na niyet edilerek tekbir alınır ve eller bağlanır. İmam ve cemaat gizlice (içinden) Sübhaneke'yi okur. Daha sonra üç defa tekbir alınır. İlk iki tekbirde eller yana salınır. Üçüncü tekbirde eller bağlanarak Fatiha Suresi ve bir miktar Kur'an-ı Kerim'den ayet okunur. Rüku ve secdeler yapılarak ikinci rekata kalkılır. Bayram Namazı'nın ikinci rekatında önce Fatiha ve bir miktar Kur'an-ı Kerim'den ayet okunur. Daha sonra imam ve cemaat birlikte dört kere tekbir alır. İlk üç tekbirde eller yana salınır. Dördüncü tekbirde ise rükuya gidilir. Daha sonra secdeler yapılarak tahiyyata oturulur. Ettahiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena Atina ve Rabbenağfirli duaları okunarak selam verilir. Daha sonra imamın okuduğu hutbe dinlenerek Bayram Namazı'nın kılınışı tamamlanmış olur. BAYRAM GÜNÜ YAPILMASI GÜZEL OLAN ŞEYLER Bayram günü erken kalkmak ve gusl etmek, Misvak kullanmak ve güzel koku sürünmek, Elbisenin en iyisini, en güzelini ve en temizini giyinmek, Bayram Namazı'na giderken Ramazan Bayramı'nda sessizce tekbir almak, Müminlerle karşılaşmalarında görüşmelerinde güler yüz göstermek, Bayram günlerinde Müslümanlar birbirini tebrik ederek musafaha yaparken, "Gaferallahü lenâ ve leküm" (Nimeti İslam) demek,

 

 

Hep bir arada, sevgi dolu ve huzurlu sağlıklı nice bayramlar geçirmek dileğiyle, Tüm Müslümanların Ramazan Bayramı Mübarek olsun!

 

Boyabat Manşet İnternet Haber Sitesi

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DİN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Sinop
  Sinop
 • BOYABAT MANŞET
  BOYABAT MANŞET
 • Boyabat Genel Görüntü
  Boyabat Genel Görüntü
 • Boyabat Kalesi
  Boyabat Kalesi
 1. Sinop
 2. BOYABAT MANŞET
 3. Boyabat Genel Görüntü
 4. Boyabat Kalesi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Teknolojiden Sonra Matematik
  Teknolojiden Sonra Matematik
 • GÜNDÜZ GECE SİNOP
  GÜNDÜZ GECE SİNOP
 • Tarakçı Dede Beyaz Show
  Tarakçı Dede Beyaz Show
 • Kalk Gidelim SİNOP
  Kalk Gidelim SİNOP
 • Memleket Anadolu SİNOP
  Memleket Anadolu SİNOP
 • OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
  OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
 1. Teknolojiden Sonra Matematik
 2. GÜNDÜZ GECE SİNOP
 3. Tarakçı Dede Beyaz Show
 4. Kalk Gidelim SİNOP
 5. Memleket Anadolu SİNOP
 6. OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
VİDEO GALERİ
YUKARI